CRM Nedir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemi, kuruluşların iletişim verilerini ve etkileşimlerini sistematik, etkin bir şekilde yönetmesini ve belgelemesini sağlayan bulut tabanlı bir teknoloji yazılımıdır. CRM dijital dönüşüm ve kurumsal kuruluşların hizmet, araştırma ve iletişim sağlamak için çalışma şeklini iyileştirirken, hedef kitleleri etkin bir şekilde (doğru kaynak ve yollarla) kendisine çekmek için iletişim verilerinin nasıl toplandığı, yönetildiği, bölümlere ayrıldığı ve kullanıldığı konusunda önemli bir rol oynar.

CRM kurumlara bağış toplama konusunda efektif çözümler sunarken, kaynakları önceliklendirmek ve yönetim kurulunun alacağı kararlarda verimliliği sağlayabilmektedir.

CRM; memnun müşteriler ve çalışanların yanı sıra, kurumun maksimum seviyede başarılı olmasını garantileyen uzun ömürlü müşteri ilişkileri oluşturur. Bu basit formülle gerçek rekabet avantajları elde edilmesi sağlanır ve yeni pazar kapıları açılır.

CRM sayesinde merkezi verilerle birimler arasında en iyi şekilde ağ oluşturulur.Tüm departmanlar ve çalışanlar tek bir sistemde birbirine bağlanabilirken, bilgilere doğrudan erişim sayesinde zaman tasarrufu sağlayan bir işbirliğine olanak sağlar.

Kronolojik müşteri dosyaları profesyonel bir müşteri danışmanlığını mümkün kılar. Müşterilere 360° panoramik bakış sayesinde tüm siparişler, telefon görüşmeleri, sözleşmeler ve yazışmalara bir düğmeye basılarak ulaşılabilir. Müşteri profillerinin değerlendirilmesi sağlanarak gizli potansiyelin farkına varılması sağlanır.

CRM sayesinde pazarlama ve bağış stratejileri hedef gruplara göre yönetilebilirken potansiyel müşteri/bağışçılarla ilgili bilgilere ulaşmak kolaylaşmaktadır.

CRM kurulumu ile birlikte çalışanlar rutin süreçler konusunda desteklenerek iş yükleri azaltılırken ilgili bilgilere her an kolaylıkla ulaşabildikleri için sağlam temelli kararlar almaları kolaylaşmaktadır.

Kurumun verileri göz önünde bulundurulabildiği için genel bakış asla kaybedilmezken ileriye dönük kaynak ve harcama planlamasını sağlayabilmekte, projelerde zaman ve maliyetlerin kaydedilmesini de mümkün kılmaktadır. Güncel değerlendirmelerle birlikte etkin kontrolün devamlılığını sağlar.

Kaynakça

KAYNAKÇA

https://www.cas-crm.com/crm-its-benefits/what-is-crm/crm-what-are-the-benefits.html

https://www.forumone.com/ideas/what-is-crm-why-is-it-important-for-nonprofits/